Pancerniacy

250 amerykańskich żołnierzy z 1 Brygadowej Pancernej Grupy Bojowej 3 Dywizji Piechoty z bazy Fort Stewart w Georgii szkoli się na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Pancerniacy przyjechali do Polski pod koniec marca, zastępując żołnierzy 2 Pułku Kawalerii, którzy byli w Drawsku od początku stycznia jako tzw. „Stryker Detachment”. Żołnierze opuścili nasz kraj w kwietniowym „Rajdzie Dragonów”.

Amerykanie trenują na poligonie z wykorzystaniem czołgów M1A2 Abrams oraz gąsienicowych wozów bojowych piechoty M2 Bradley. Amerykanie współpracują z pododdziałami piechoty 2 Brygady Zmechanizowanej a w maju zaczną wspólne szkolenie z pododdziałem 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka.

Pierwsi amerykańscy żołnierze ze 173. Powietrznodesantowej Grupy Bojowej z włoskiej Vincenzy przylecieli do Polski w kwietniu 2014 roku. Na lotnisku Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie przywitał ich między innymi minister obrony narodowej – Tomasz Siemoniak. Amerykańscy spadochroniarze ćwiczyli z żołnierzami 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Na poligonie w Drawsku Pomorskim trenowali także brytyjscy żołnierze z 16. Brygady Desantowo-Szturmowej z Colchester, dwustu amerykańskich
żołnierzy z I Dywizji Kawalerii Pancernej w Teksasie oraz żołnierze kanadyjscy z 3 Royal Cavalery Regiment.

Na przełomie kwietnia i maja na manewry do Drawska Pomorskiego przyjedzie około 300 francuskich żołnierzy przyjedzie. Do Drawska trafi 70 czołgów „Leclerc”. Żołnierze z Francji zostaną w Polsce do czerwca, następnie zmieni ich około sześciuset żołnierzy z brygady francusko – niemieckiej.

O wysłanie przez Stany Zjednoczone swoich oddziałów do Polski w ramach zobowiązań NATO wnioskowała Polska, po aneksji Krymu przez Rosję. Amerykanie deklarują większą obecność wojsk w Polsce.

Obecnie przebywa w Polsce około 600 amerykańskich żołnierzy.