PUMA-15

Dwa tysiące żołnierzy z Francji, Stanów Zjednoczonych i Polski rozpoczęło ćwiczenia w Drawsku Pomorskim Między 11 a 29 maja roku francuski pododdział taktyczny wojsk pancernych Sous-Groupement Tactique Interarmes Blindé (SGTIA), 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego oraz amerykańscy wzięli udział w tegorocznej edycji polskich ćwiczeń o nazwie PUMA-15.

Szkolenie „PUMA-15” jest kulminacją obecności francuskich oddziałów w Polsce, a jego celem jest zwiększenie interoperacyjności sił NATO i przećwiczenie współdziałania sojuszniczych formacji, które podlegać będą polskiemu dowództwu.

W największych w tym roku manewrach w Polsce wzięło udział około 2000 żołnierzy w tym 1200 Polaków oraz ponad 500 pojazdów, w m.in. tym wozy opancerzone, czołgi Abrams i Leclerc czy samobieżne haubice Goździk.

Na poligonie w Drawsku Pomorskim stacjonuje 300 francuskich żołnierzy i 90 pojazdów, z których połowa to pojazdy pancerne. Żołnierze z Francji przyjechali do Polski pod koniec kwietnia i przez sześć tygodni, od 27 kwietnia do 5 czerwca, będą ćwiczyć z polskimi, amerykańskimi i kanadyjskimi oddziałami.

Oddział z Francji składa się z kompanii pancernej złożonej z 4 plutonów czołgów z 12. Pułku Kirasjerów Orleańskich uzbrojonego w czołgi Leclerc, wyspecjalizowanego w operacjach „siłowych” na terytorium Francji i zagranicą, piechoty w bojowych wozach Véhicule Blindé de Combat d’Infanterie (VBCI) z 16. Batalionu Szaserów z Bitche, saperów w opancerzonym pojeździe saperskim Engin Blindé du Génie (EBG) z 13. Pułku Saperów z Valdahon oraz sekcji zabezpieczenia
logistycznego.

Wśród 90 pojazdów, które będą wykorzystywane podczas szkolenia znajduje się 15 czołgów Leclerc, 4 bojowe wozy piechoty VBCI, 3 opancerzone pojazdy rozpoznawcze Véhicule de l’Avant Blindé (VAB) oraz 1 opancerzony pojazd saperski (EBG).

Czołgi Leclerc poruszają się z prędkością 71 km/h po drodze, a 50 km/h w terenie. W skład ich uzbrojenia wchodzą armata automatyczna 120 mm, 40 sztuk amunicji, karabiny maszynowe: 12,7 mm (typu CRC) sprzężony z armatą oraz 7,62 mm na wieżyczce. Ważą 57 ton a ich załoga jest 3-osobowa.

W czerwcu żołnierzy z Francji wymienią żołnierze z Niemiec. Niemieccy żołnierze wraz z Polakami, Amerykanami i Duńczykami wezmą udział w manewrach Saber Strike-15.

Pierwsi do Polski przylecieli w kwietniu 2014 roku amerykańscy żołnierze ze 173. Powietrznodesantowej Grupy Bojowej z włoskiej Vincenzy. Amerykańscy spadochroniarze ćwiczyli z żołnierzami 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Na poligonie w Drawsku Pomorskim trenowali także brytyjscy żołnierze z 16. Brygady Desantowo-Szturmowej z Colchester, dwustu amerykańskich żołnierzy z I Dywizji Kawalerii Pancernej w Teksasie oraz żołnierze kanadyjscy z 3 Royal Cavalery Regiment.

Żołnierzy z I Dywizji Kawalerii Pancernej w Teksasie zmieniło 250 Amerykanów z 1 Brygadowej Pancernej Grupy Bojowej 3 Dywizji Piechoty z bazy Fort Stewart w Georgii, którzy przyjechali do Polski pod koniec marca.

O wysłanie przez Stany Zjednoczone swoich oddziałów do Polski w ramach zobowiązań NATO wnioskowała Polska, po aneksji Krymu przez Rosję. Amerykanie deklarują większą obecność wojsk w Polsce.