SABER-STRIKE-15

Ponad dwa tysiące żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Danii i Polski ćwiczyło w Drawsku Pomorskim. Między 5 a 19 czerwca 2015 żołnierze sojuszniczych armii wraz z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną im. Zawiszy Czarnego wzięli udział w manewrach Saber Strike-15.

Szkolenie Saber Strike-15 to międzynarodowa operacja lądowa z użyciem sił i środków Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych oraz Piechoty Morskiej państw NATO i partnerskich w ramach artykułu V. Traktatu Waszyngtońskiego. Celem ćwiczenia, które odbywa się w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii, jest zgrywanie pododdziałów do prowadzenia walki w ramach operacji międzynarodowej.

W ramach współpracy NATO żołnierze z USA, Francji, Polski, Danii, Węgier, Estonii brali także udział w maju i na początku czerwca w jednych z największych w tym roku manewrach pn. Puma-15 oraz w szkoleniu Live Agent Training z wykorzystaniem bojowych środków trujących, substancji promieniotwórczych i środków biologicznych oraz ich symulantów.

W czerwcu w ćwiczeniach NATO w Europie Środkowej i Wschodniej pod wspólnym kryptonimem „Allied Shiled” (Sojusznicza Tarcza) bierze udział około 15 tys. żołnierzy z 22 państw. Są to manewry „Noble Jump” sprawdzające działanie Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF), „Baltops” na Bałtyku oraz „Trident Joust” w Rumunii.

Pierwsi do Polski przylecieli w kwietniu 2014 roku amerykańscy żołnierze ze 173. Powietrznodesantowej Grupy Bojowej z włoskiej Vincenzy. Amerykańscy spadochroniarze ćwiczyli z żołnierzami 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Na poligonie w Drawsku Pomorskim trenowali także brytyjscy żołnierze z 16. Brygady Desantowo-Szturmowej z Colchester, dwustu amerykańskich żołnierzy z I Dywizji Kawalerii Pancernej w Teksasie oraz żołnierze kanadyjscy z 3 Royal Cavalery Regiment.

Żołnierzy z I Dywizji Kawalerii Pancernej w Teksasie zmieniło 250 Amerykanów z 1 Brygadowej Pancernej Grupy Bojowej 3 Dywizji Piechoty z bazy Fort Stewart w Georgii, którzy przyjechali do Polski pod koniec marca. Kolejna grupa 300 żołnierzy, tym razem z Francji, pojawiła się na poligonie w Drawsku Pomorskim pod koniec kwietnia.

Oddział z Francji składał się z kompanii pancernej złożonej z 4 plutonów czołgów z 12. Pułku Kirasjerów Orleańskich uzbrojonego w czołgi Leclerc, wyspecjalizowanego w operacjach „siłowych” na terytorium Francji i zagranicą, piechoty w bojowych wozach Véhicule Blindé de Combat d’Infanterie (VBCI) z 16. Batalionu Szaserów z Bitche, saperów w opancerzonym pojeździe saperskim Engin Blindé du Génie (EBG) z 13. Pułku Saperów z Valdahon oraz sekcji zabezpieczenia.

Na początku czerwca na poligonie w Drawsku Pomorskim Francuzów zmienili żołnierze z Niemiec i Danii. Łącznie na poligon dotarły 402 pojazdy kołowe, 78 pojazdów gąsienicowych, 24 samoloty i 8 śmigłowców.

O wysłanie przez Stany Zjednoczone swoich oddziałów do Polski w ramach zobowiązań NATO wnioskowała Polska, po aneksji Krymu przez Rosję. Amerykanie deklarują większą obecność wojsk w Polsce.