Żbik-15

Ponad tysiąc polskich żołnierzy wraz z żołnierzami węgierskimi, czeskimi i słowackimi uczestniczyło od 25 do 30 czerwca na poligonie w Drawsku Pomorskim w manewrach w pod kryptonimem ŻBIK-15. Celem taktycznego i ogniowego szkolenia z udziałem 12 Brygady Zmechanizowanej było m.in. sprawdzenie przygotowania części polskiej batalionu manewrowego Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej 2016.

Oprócz żołnierzy z Błękitnej Brygady w ćwiczeniu uczestniczyli żołnierze z Węgier, Czech i Słowacji oraz z 8 pułku przeciwlotniczego, grupy lotniczej z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego i 56 Bazy Lotnictwa Taktycznego, a także żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

Szkolenie składało się z trzech etapów. Dwa pierwsze, typowo taktyczne, poświęcone były problematyce realizacji mandatowych zadań w rejonie odpowiedzialności, do których batalion manewrowy Błękitnej Brygady przygotowywał się w ramach procesu narodowego szkolenia. W etapie trzecim pododdziały wykonały dzienne i nocne strzelania sytuacyjne.

Scenariusz ćwiczeń obejmował m.in. obronę bazy przed nieprzyjacielem, ostrzelanie wroga przez śmigłowce i załogę bazy a także ubezpieczony przejazd konwoju rosomaków, który miał wpaść w zasadzkę.

Do głównych zadań realizowanych przez batalion manewrowy w ramach operacji Grupy Bojowej Unii Europejskiej V4 będzie: przeprowadzenie operacji wsparcia pokoju w rejonie państw ogarniętych konfliktem, rozdzielenie stron konfliktu, ustanowienie strefy buforowej i realizacja zadań w celu utrzymania stabilnej sytuacji w regionie.

Od 2014 roku na poligonie w Drawsku Pomorskim szkolą się także żołnierze w ramach sojuszu NATO. W ciągu ostatnich miesięcy ćwiczyli na poligonie żołnierze z Polski, USA, Francji, Niemiec, Danii, Czech, Słowacji, Estonii, Kanady i Wielkiej Brytanii. Na drawskim poligonie żołnierze sojuszniczych armii wzięli udział m.in. w manewrach „PUMA-15”, „Live Agent Training” czy „Saber Strike-15”.