Zemsta Nietoperza

„Zemstę nietoperza”, którą Strauss napisał w siedem tygodni, wystawiano na szczecińskiej scenie już trzykrotnie: w 1958, 1974 i 1987 roku. Dziś zemstę zobaczyli widzowie Teatru Letniego im. Haliny Majdaniec w Szczecinie.

Falke i Eisenstein wybrali się na bal maskowy w przebraniu motyla i nietoperza. Eisenstein położył pijanego przyjaciela pod drzewem na Praterze. Rano musiał on przejść w swym karnawałowym stroju przez całe miasto. W akcie zemsty rozpoczyna starannie zaplanowaną intrygę, opartą na motywie przebieranki: przywozi na bal u księcia Orlofsky’ego jego żonę Rozalindę oraz pokojówkę Adelę. Rozpoczyna się przezabawna akcja. Przyłapany kochanek zostaje wzięty za męża i musi ponieść konsekwencje jego niecnych czynów… Wszystko jednak nazajutrz się wyjaśnia i kończy dobrze – jak to w operetce. A śmiech towarzyszy dziełu już od pierwszych dźwięków uwertury.

Występują: Gabriel von Eisenstein – Bartłomiej Misiuda, Rosalinda – Joanna Tylkowska, Adela – Ewa Majcherczyk, Dr Falke – Tomasz Łuczak, Alfred – Paweł Wolski, Frank – Piotr Kędziora, Książę Orlofsky – Karol Bartosiński, Dr Blind – Piotr Zgorzelski, Ida – Anna Rosa, Frosch – Wiesław Łągiewka, Adiutant – Dariusz Hibler, Iwan – Andrzej Brzeskot, Lokaje – studenci Akademii Sztuki w Szczecinie.

Przygotowanie: libretto: Karl Haffner i Richard Genée, przekład: Julian Tuwim, kierownictwo muzyczne: Wojciech Semerau-Siemianowski, reżyseria: Jitka Stokalska, scenografia: Łucja Kossakowska, choreografia: Natalia Fedorowa, przygotowanie chóru: Małgorzata Bornowska.

Wykonanie: Orkiestra, Chór i Balet Opery na Zamku w Szczecinie, Dyrygent: Maestro Wojciech Semerau-Siemianowski.