Zemsta Nietoperza

Najsłynniejsza operetka świata napisana przez czterdziestodziewięcioletniego kompozytora Johanna Straussa w ciągu zaledwie siedmiu tygodni. Falke i Eisenstein wybrali się na bal maskowy w przebraniu motyla i nietoperza. Eisenstein położył pijanego przyjaciela pod drzewem na Praterze. Rano musiał on przejść w swym karnawałowym stroju przez całe miasto. W akcie zemsty rozpoczyna starannie zaplanowaną intrygę, opartą na motywie przebieranki: przywozi na bal u księcia Orlofsky’ego jego żonę Rozalindę oraz pokojówkę Adelę. Rozpoczyna się przezabawna akcja. Przyłapany kochanek zostaje wzięty za męża i musi ponieść konsekwencje jego niecnych czynów… Wszystko jednak nazajutrz się wyjaśnia i kończy dobrze – jak to w operetce. A śmiech towarzyszy dziełu już od pierwszych dźwięków uwertury.

Obsada: Eisenstein – Bartłomiej Misiuda; Rozalinda – Lucyna Boguszewska; Adela – Justyna Reczeniedi; Ida – Anna Rosa; Frank – Piotr Kędziora; Dr Falke – Tomasz Łuczak; Dr Blind – Piotr Zgorzelski; Alfred – Mikołaj Adamczak; Orlofsky – Michał Sławecki; Frosh – Wiesław Łągiewka; Adiutant – Dariusz Hibler; Lokaje i statyści – Studenci Akademii Sztuki; Iwan (Majordomus) – Andrzej Brzeskot; Chór, Orkiestra i Balet Opery na Zamku; Dyrygent: Wojciech Semerau-Siemianowski.

Libretto: Karl Haffner i Richard Genée; Przekład: Julian Tuwim; Kierownictwo muzyczne: Wojciech Semerau-Siemianowski; Reżyseria: Jitka Stokalska; Scenografia: Łucja Kossakowska; Choreografia: Natalia Fedorowa; Przygotowanie chóru: Małgorzata Bornowska.